Past Winners & Results

2013

Saskatoon, SK

1st Place: James Steele (SK)
2nd Place: Ben Plotnick (ON)
3rd Place: Kyle Charron (ON)

Top 11 Finalists:

  1. James Steele (Saskatoon, SK)

  2. Ben Plotnick (Toronto, ON)

  3. Kyle Charron (Barrie, ON)

  4. Paul Lemelin (Val Therese, ON)

  5. Tom Fitzgerald (Bancroft, ON)

  6. Greg Henry (Sombra, ON)

  7. Eric Provencher (Oshawa, ON)

  8. Julie Fitzgerald (Bancroft, ON)

  9. Amélie de Arcos (Moncton, NB)

  10. Êmilie Chartier (Winnipeg, MB)

  11. Matthew Contois (Winnipeg, MB)

Junior Showcase Performers:

  • Wyatt Bernier (Prince Albert, SK)

  • Amber Gordon (Boyle, AB)

  • Martha Pitre (Shediac, NB)

  • Elly Wedge (Richmond, ON)

Accompanists:

  • Trent Bruner (piano)

  • Jake Charron (piano and guitar)

Special Guests:

  • April Verch Band

Judges:

  • Louis Schryer (Chapeau, QC)

  • Mark Sullivan (Vancouver, BC)

  • Calvin Vollrath (St. Paul, AB)

Master of Ceremonies:

  • Gordon Stobbe (Halifax, NS)

Lifetime Achievement Award:

  • Alfie Myhre

People’s Choice Award:

  • J.J. Guy (Saskatoon, SK)

Sponsors

1st place – Title of Canadian Grand Master ($3500)

Sponsored and presented by

the John Arcand Fiddle Fest

The 1st place trophy is annually sponsored

by the Renfrew County Fiddlers

2nd place ($2250)

The 2nd place trophy has been annually sponsored by the

Ottawa Folklore Centre since the first Canadian Grand Masters competition in 1990!

3rd place ($1100)

Sponsored by Tourism Saskatchewan

The 3rd place ‘The Ward Allen Memorial Trophy’

is sponsored by Ann Allen.

4th to 11th places ($500.00)

Sponsored by the following individuals

and organizations:

Nipawin Fiddle Club – Tuffnell Circle Jammers – Michael Gilmore: Collector’s Corner Violins

Saskatoon Fiddle Orchestra – Saskatoon Co-op – Ness Creek – Enviroscapes, Inc. – Ivan & Vivian Hicks – Saskatchewan Indian Gaming Authority

People’s Choice Award

Sponsored and presented by Calvin Vollrath


2013 SPONSORS

Platinum Sponsor

John Arcand Fiddle Fest

Silver Sponsor

Tourism Saskatchewan

Junior Showcase

Preston Park Retirement Village

Friday Night Dance

Northern Lights Bluegrass and Old Tyme Music Society

Grand Masters March West Orchestra

Kenosee Lake Kitchen Party

Bronze Sponsors

Nipawin Fiddle Club – Tuffnell Circle Jammers – Michael Gilmore: Collector’s Corner Violins

Saskatoon Fiddle Orchestra – Saskatoon Co-op – Ness Creek – Enviroscapes, Inc

Ivan & Vivian Hicks – Saskatchewan Indian Gaming Authority

Media Sponsor

CTV

Event Partner

Tourism Saskatoon


Additional thanks is extended to the CGM Saskatoon Committee which

included the following people and organizations, as well as numerous

un-named volunteers who stepped forward in many capacities.

Doug Knowles: Co-chair, Sponsorships and Advertising

Lyle Bolen: Co-Chair, Sponsorships and Advertising / Tickets

Catherine Sproule: CGM Director, Coordinator Saskatoon Committee

Troy MacGillivray: CGM Director, Event Coordinator / Facilities

Marielle Gauthier: Saskatoon Fiddle, Orchestra / Raffle

Vicki Arcand: John Arcand Fiddle Fest

Michele Amy: Kenosee Lake Kitchen Party: Grand Masters March West Showcase / Program

Jennifer Bork: Northern Lights Bluegrass and Old Tyme Music Society / Promotion

Lucas Welsh: Friday Night Showcase and Dance

Stacey Read: CGM Director, Stage Manager

Julia Crook-Devitt: Transportation Louella Klyne

Julie Zerebeski: TravelMasters Saskatoon (Hotel coordination)